İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Çözüm
  3. Donanım Sanallaştırması Etkinleştirme
Trendlerdeki Yazı

Donanım Sanallaştırması Etkinleştirme

donanım sanallaştırması etkinleştirme
Donanım Sanallaştırması Etkinleştirme. Donanım destekli sanallaştırma olarak da bilinen donanım sanallaştırma, işletim sistemlerinin ve bilgisayarların sanal sürümlerinin oluşturulmasıdır. Donanım Sanallaştırması, sunucu platformları için AMD ve Intel tarafından yapılmıştır. Amacı, işlemcinin performansını iyileştirmek ve bellek adreslerini ve talimatları çevirmek gibi sanallaştırma zorluklarını karşılamaktı.

Donanım Sanallaştırmasını Etkinleştirme

Bilgisayar sisteminizin BIOS’unda donanım sanallaştırmasını nasıl etkinleştirebileceğinize bakalım. Her bilgisayar üreticisi, BIOS’a girmek ve bu değişikliği yapmak için değişik adımlar gerektirir. Donanım destekli sanallaştırmayı etkinleştirirken yapmanız gereken adımları anlattık.

1. Bilgisayarınızın donanım sanallaştırmasını destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

Kontrol işlemi görev yöneticisi veya komut istemi aracılığıyla iki şekilde yapılabilir. Görev Yöneticisi İle Kontrol Etme. Ctrl+Shift+Esc tuşlarını kullanarak görev yöneticinizi açın. İşlemciniz donanım sanallaştırmasını destekliyorsa, diğer ayrıntılarla beraber sanallaştırmayı Etkin veya başka bir biçimde devre dışı olarak görürsünüz. Sanallaştırmayı desteklemiyorsa, görev yöneticisinde bahsedilen Hyper-V veya sanallaştırmayı görmezsiniz. CMD İle Kontrol Etme. CMD açmak için önce Windows Tuşu + R’yi kullanarak komut isteminizi açın. İçine cmd yazın ve Enter’a basın. Komut isteminize “systeminfo” komutunu yazın ve Enter’a basın. Bu komut, donanım sanallaştırma desteği de dahil olmak üzere sisteminiz için gerekli tüm ayrıntıları görüntüler. İşlemciniz Donanım Sanallaştırma teknolojisini destekliyorsa, durumla birlikte Hyper-V gereksinimlerinin bir bölümünü görebileceksiniz.

2. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın ve BIOS Tuşuna Basın

Sisteminiz donanım sanallaştırmasını destekliyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanın ve BIOS’unu açmanın zamanı gelmiştir. BIOS anahtarı, BIOS üreticisine göre değişebilir. Çoğu zaman, bu tuşlardan biridir, yani Esc, Del, F1, F2 veya F4. Yeniden başlatma sırasında ekranınız karardığında, saniyede en az iki kez hızlıca dokunarak BIOS tuşuna dokunun. Bu, yeniden başlatma sırasında BIOS’u kaçırmamanız için önemlidir. Kullandığınız anahtar işe yaramadıysa, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin ve aynı işlemi başka bir anahtarla yapın.

3. CPU yapılandırması bölümünü bulun

BIOS’a girdikten sonra, CPU’nuzu yapılandırma bölümünü bulmanız gerekir. Sisteminize bağlı olarak, CPU konfigürasyonu, işlemci, Northbridge veya Chipset adlı bir menü aramanız gerekecektir. Bu menüye “Gelişmiş” veya “Gelişmiş Mod” gibi bir şeye tıklayarak ulaşabilirsiniz. BİOS üzerinden ilgili menüyü bulup sanallaştırma desteğini aktif hale getirin ve ESC tuşuna basarak kaydederek çıkış yapın. İngilizce dilde bir BİOS kullanıyorsanız “save changes and restart” tuşuna basarak bilgisayarınızı yeniden başlatın kayıt etmeden çıkış yaparsanız geçerli olmayacaktır.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Kaynak

Yorum Yap