İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Powerbankin Gerçek Kapasitesi Nasıl Anlaşılır?
Trendlerdeki Yazı

Powerbankin Gerçek Kapasitesi Nasıl Anlaşılır?

Powerbankin Gerçek Kapasitesi Nasıl Anlaşılır

Gün geçtikçe genişleyen mobil cihazların piyasasında gelişen teknolojinin yardımıyla cihazların donanımsal parçaları da gelişmeye başladı. Bu parçalardan biri olan bataryaların değerleri de üreticisine göre değişti. Bazı firmalar bataryası çok güçlü ama özellikleri düşük telefonlar üretirken, diğer firmalar bu oranları dengelemek için çaba göstermeye başladı.

Ancak cep telefonları ilk çıkmaya başladığı andan beri gelişiyor, bu da aslında bir telefona yüklenen görevlerin fazlasıyla artmasına neden oluyor. Eskiden insanlar telefonlarından internete girmeyi aklının ucundan bile geçirmezken, şimdi bu özelliğin olmadığı telefonlar satın bile alınmıyor.

Powerbank Neden ve Hangi İhtiyaç Doğrultusunda Üretildi?

Telefonların batarya kapasiteleri artsa bile telefonlar artık çok fazla görevle uğraştığı için bu bataryalar telefonlara yetmeyebiliyor. Durum böyle olunca girişimciler Powerbank adı verilen taşınılabilir ve yeniden doldurulabilir şarj cihazlarını üretti.

Bu şarj cihazları bir USB kablosu ile telefonunuza bağlanabiliyor ve priz şartı aranmıyor. Piyasadaki her ürünün onlarca çeşidi olduğu gibi Powerbank’lerin de onlarca çeşidi var. Eğer düzgün ve hesaplı bir alışveriş yapmak istiyorsanız bu hesaplamaya dikkat etmenizde fayda var.

Bir Powerbank’in Gerçek Kapasitesini Hesaplarken Ele Alacağımız Özellikler

Alacağınız cihazın gerçek kapasitesini öğrenmek istiyorsanız minik bir hesap yapmanız gerekecektir.  

Bu hesaplama formülünün temel bileşenleri ise şu şekildedir:

  • Belirtilmiş olan gerçek kapasite, mAh cinsinden ölçülür. Herhangi bir değerde veya herhangi bir aralıkta olabilir.
  • Powerbank verimliliği, telefonunuzu Powerbank üzerinden şarj ettiğiniz süreçte yaşanan ısınma, direnç ve kablo bazlı kayıpların tamamıdır. Bu değer genellikle %80 civarındadır.
  • Telefonunuzun batarya verimliliği, eğer şarj esnasında telefonunuzu kullanmaya devam ederseniz ortaya çıkar. O esnada açık olan bütün uygulamalar batarya verimliliğine etki edeceğinden bu değer %80 olarak ele alınır.
  • Telefonunuzun batarya kapasitesi de telefon üreticileri tarafından bilgi olarak veriliyor.

Bir Powerbank’in Gerçek Kapasitesini Hesaplama Formülü

Bu formül tanım olarak; belirtilen gerçek kapasite, Powerbank verimliliği ile telefonun batarya verimliliğinin çarpılması ve bu sonucun telefon batarya kapasitesine bölünmesidir. Yani basit değerler yardımı ile ufak bir hesaplama yapacak olursak, 10000 mAh’lik bir Powerbank telefonunuzu altı defa tam ve bir defa da yarım doldurabilir. Halbuki düz hesap yapacak olsaydık bu değer on olacaktı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gametopya, en güncel oyun ve teknoloji haberleri.

Yorum Yap